Maj 2014 - CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO NOWA ODSŁONA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Maj 2014

Projekty Unijne

Wybrana grupa uczniów z Technikum Architektoniczno-Budowlanego w Warszawie brała od marca do kwietnia 2014 r. udział w przygotowaniu pedagogiczno-językowo-kulturowym, które odbywało się w szkole macierzystej uczniów. Przygotowanie miało na celu nabycie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim branżowym oraz zapoznanie się z historia, kulturą, zwyczajami i zabytkami miasta Leipzig/ Saksonii.
W dniu 4 maja 2014 r. uczestnicy stażu wraz z opiekunami wyruszyli na staż do Leipzig (Niemcy). Na miejscu młodzież rozlokowała się w hotelu Fuchsbau.
Odbyło się pierwsze spotkanie z p. dr Maria Peter wiceprezesem stowarzyszenia Europa Haus Leipzig, która omówiła zasady organizacji dni pracy oraz dokonała przydziału uczniów do różnych (łącznie 5) miejsc pracy.
Uczestnicy pracowali w następujących zakładach: Forssbohm&Söhne GmbH, Leipzig Seen GmbH, ReProBau GmbH, Städtische Altenpflegeheime Leipzig Technischer Dienst Nexö-Heim, Caruso Umweltservice.
Uczestnicy wykonywali zróżnicowane zadania na placu budowy, począwszy od remontów budynków, prace na centralnym stadionie sportowym, po utrzymanie terenu i zabudowy ośrodka wypoczynkowego przy zbiorniku retencyjnym w Leipzig.
Wykonywane zadania:
1. Zapoznanie się z regulaminami i przepisami głównie dotyczącymi bhp i ochrony środowiska, obowiązującymi w poszczególnych niemieckich firmach, miejscach praktyki.
2. Poznanie organizacji i dyscypliny pracy w niemieckich firmach.
3. Ogólna orientacja w organizacji specjalistycznych usług związanych z popowodziową renowacją i rekultywacją terenów wokół budynku.
4. Montaż i demontaż lekkiego rusztowania murarskiego.
5. Tapetowani i malowanie ścian.
6. Uzupełnianie tynków.
7. Prace wykończeniowe, w tym nakładanie tynków i wykładzin
8. Pomoc w zbrojeniu i betonowaniu nowego stropu
9. Stawianie ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu stalowym
10. Montaż płytek ceramicznych i fugowanie, układanie płytek na podłodze
11. Asystowanie przy montażu nowych instalacji elektrycznych w pomieszczeniach mieszkalnych
12. Montaż rur kanalizacyjnych w piwnicy
13. Montaż instalacji ogrzewania podłogowego
14. Stolarka okienna i drzwiowa
15. Odpompowywanie wody z dna szybu windowego i przygotowanie podjazdu da grupy betonów, pomoc w wykonywaniu izolacji szybu windowego za pomocą wełny mineralnej i ściany z pustaków.

Po zakończeniu 3-tygodniowego stażu uczniowie otrzymali certyfikaty zaświadczające o nabytych umiejętnościach i kompetencjach zawodowych. Wkrótce otrzymają dokument Europass Mobility.
Poza zajęciami stażowymi w zakładach pracy, młodzież uzyskała wiadomości na temat zabezpieczeń i budownictwa przeciwpowodziowego. W czasie wycieczki do Drezna zapoznali się z terenami zalewowymi oraz zasięgiem wielkiej powodzi w tym mieście w 2002 roku.  Brali udział w festynie jubileuszowym „120-lecie oczyszczalni ścieków”, podczas którego otrzymali dużo specjalnych materiałów informacyjnych na temat gospodarki wodnej Saksonii jak i ochrony przeciwpowodziowej w Lipsku i okolicach.

W ramach zajęć kulturowych uczniowie odwiedzili muzea i zabytki Leipzig, zwiedzili Pomnik Bitwy Narodów, lipskie ZOO, stadion. Zwiedzanie muzeów i zabytków Leipzig cieszyło się dużym powodzeniem. Duże zainteresowanie wzbudziły też interaktywne zajęcia w Muzeum Najnowszej Historii Niemiec i Europy. Uczestnictwo w forum dyskusyjnym z kandydatami na europosłów było dla uczestników nowym, ciekawym doświadczeniem.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego